Врсничко насилство: рано препознавање и стратегии за превенција и справување

early_recognition_and_strategies_for_prevention_and_handling

    На Институтот за применети истражувања за бизнис се одржа првата од серијата на обуки за врсничко насилство, наменета за наставниците и стручните служби во училиштата.

    Целта на обуката беше да се зајакнат вештините наставниците и стручните служби во училиштата за видовите и формите на врсничко насилство во училиштето, раното препознавање и превентивните стратегии за спречување на истото. На обуката присуствуваа наставници, педагози и психолози од повеќе училишта во државата. Во текот на обуката присутните споделија примери и дел од искуства поврзани со врсничкото насилство, додека пак предавачот, д-р Аризанкоска Ефтимова, чија потесна специјалност е менталното здравје кај децата, во текот на обуката ги запозна учесниците со факторите на ризик за појава на насилно однесување кај децата, како да се препознае насилно дете и дете жртва на врсничко насилство, како и со чекорите кои треба да ги превземе училиштето за да се спречи врсничкото насилство и интервенциите во случаите кога има врзничко насилство во училиштето.

Обуката беше одржана онлајн, а присутните се стекнаа со соодветен Сертификат.